Лімфостаз (лімфедема).
Поради пациентам.
Лімфостаз (лімфедема, лімфатичний набряк) - це зриме і відчутне накопичення рідини в тканинах. Буває первинний і вторинний лімфостаз.
Первинний лімфостаз має вроджену природу, зумовлену відсутністю або недостатністю судин лімфатичної системи людини.
Вторинний лімфостаз виникає після перенесених запальних захворювань (наприклад, бешиха), після операцій, що супроводжуються пошкодженням елементів системи лімфовідтоку.
Порушення відтоку лімфи призводить до накопичення рідини (набряку) в поверхневих тканинах. Якщо лімфостаз не лікувати, то можливий розвиток інфекційних ускладнень, хронічних запальних процесів, утворення ущільнень, мокнуть.
Найчастіше вторинний лімфостаз зачіпає нижні кінцівки. Після видалення молочної залози при новоутвореннях лімфостаз часто відзначається і на верхніх кінцівках.
Якщо лімфостаз не лікувати, обсяг ураженої кінцівки збільшується, тканини стають щільними на дотик. Головна мета лікування - зупинити прогресування захворювання, зменшити можливість ускладнень, поліпшити обмінні процеси.
Лікування і профілактика.
Пошкоджене лімфатичне русло не справляється в достатній мірі з виконанням транспортної функції, тому відтік лімфи необхідно підтримувати ззовні. В даному випадку лімфодренаж є важливою передумовою створення умов для поліпшення лімфовідтоку і розм'якшення ущільнених ділянок. Відразу ж після процедури необхідно створити компресію в області лімфатичного набряку, щоб уникнути нового скупчення лімфи. Для цього застосовують різні бандажі або компресійну білизну.
Поряд з терапевтичними заходами важливу роль відіграє бажання пацієнта допомогти самому собі. Перш за все, необхідно ретельно доглядати за шкірою і регулярно займатися лікувальною гімнастикою, так як дозована рухова активність покращує лімфовідтік від нижніх кінцівок.
Поради пацієнтам з лимфостазом.
Догляд за шкірою.
Шкіра в області лімфатичного набряку схильна до сухості в більшій мірі, ніж здорова шкіра. Через носіння компресійних бинтів і виробів шкіра додатково втрачає вологу і жир, які необхідно заповнювати.
Застосовуйте креми і лосьйони, які ефективно очищають і пом'якшують шкіру, відновлюють її бар'єрної-захисну функцію.
Навіть при невеликих пошкодженнях шкіри і укусах комах відразу ж обробляйте шкіру антисептичними засобами (наприклад, бетадином). В крайньому випадку можна використовувати напій з високим вмістом алкоголю (наприклад, горілку).
Не допускайте сонячних опіків.
При сильній пітливості стоп використовуйте спеціальну пудру з метою зменшення потовиділення.
Нігті на руках і ногах слід стригти рівно.
При почервонінні шкіри в області лімфатичного набряку, що не викликаному будь-яким пошкодженням, відразу звертайтеся до лікаря (небезпека розвитку бешихи!).
При подорожах під час відпустки майте при собі антибіотики
Чи не відвідуйте сауну і лазню.
Чи не відпочивайте в місцевості, небезпечної щодо укусів комах.
Виключіть заняття силовими видами спорту (ефект спортивної активності посилюється компресією)
Віддавайте перевагу оздоровчый фізкультурі.
Уникайте розминаючого масажу в області лімфостазу.